Latviya Olimpiada oʻyinlarida
Latviya, birinchi martta 1924-yilda Olimpia o'yinlarida qatnashgan. 1940-yilda Sovet Ittifoqi tomonidan bosib olingandan so'ng, Latviya sportchilari 1952-1988-yillardagi Olimpia o'yinlarida Sovet Ittifoqi uchun kurashdilar. Latviya mustaqillikka erishgach va 1991-yilda Sovet Ittifoqi parchalanib ketganidan so'ng, xalq 1992-yilda Olimpia o'yinlariga qaytdi va o'shandan beri har bir o'yinda qatnashdi.
Latviya, sportchilari yozgi Olimpia o'yinlarida jami 21 ta, qishki Olimpia o'yinlarida esa 9 ta medalni qo'lga kiritishdi. Ular 5 ta oltin medall bilan kumush medallarni qo'lga kiritdilar.
Latviya, milliy olimpia qo'mitasi birinchi martta 1922-yilda tashkil etilgan. Hozirgi MOQ Latviya Olimpia qo'mitasi bo'lib, 1991-yilda Xalqaro Olimpia qo'mitasi tomonidan tan olingan.
Medall egalari ro'yxati[tahrir | manbasini tahrirlash]
Yozgi Olimpia o'yinlari[tahrir | manbasini tahrirlash]
Medall | Ism | O'yinlar | Sport | Yo'nalishlar |
---|---|---|---|---|
Kumush | Jānis Daliņš | 1932-yil Los-Anjeles | Yengil atletika | Erkaklar 50 km piyoda |
Kumush | Edvīns Bietags | 1936-yil Berlin | Kurash | Yengil og'ir vaznda erkaklar o'rtasida yunon-rum |
Bronza | Adalberts Bubenko | 1936-yil Berlin | Yengil atletika | Erkaklar 50 km piyoda |
Kumush | Ivans Klementjevs | 1992-yil Barselona | Kanoeda eshkak eshish | Erkaklar 25 m tezlikda o'q otish to'pponchasi |
Kumush | Afanasijs Kuzmins | 1992-yil Barselona | Otishma | Erkaklar 25 m tezlikda o'q otish to'pponchasi |
Bronza | Dainis Ozols | 1992-yil Barselona | Velosiped (yo'l) | Erkaklar individual poygasi |
Kumush | Ivans Klementjevs | 1996-yil Atlanta | Kanoeda eshkak eshish | Erkaklar 25 m tezlikda o'q otish to'pponchasi |
Oltin | Igors Vihrovs | 2000-yil Sidney | Gimnastika | Erkaklar uchun pol mashqlari |
Kumush | Aigars Fadejevs | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Erkaklar 50 km piyoda |
Bronza | Vsevolods Zeļonijs | 2000-yil Sidney | Dzyudo | Erkaklar uchun yengil vazn |
Kumush | Vadims Vasiļevskis | 2004-yil Afina | Yengil atletika | Erkaklar nayza uloqtirish |
Kumush | Jevgēņijs Saproņenko | 2004-yil Afina | Gimnastika | Erkaklar ombori |
Kumush | Jeļena Rubļevska | 2004-yil Afina | Zamonaviy pentatlon | Ayollar uchun individual |
Kumush | Viktors Ščerbatihs | 2004-yil Afina | Og'ir atletika | Erkaklar super og'ir vazn toifasi |
Oltin | Māris Štrombergs | 2008-yil Pekin | Velosiped (BMX) | Erkaklar BMX |
Kumush | Ainārs Kovals | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Erkaklar nayza uloqtirish |
Bronza | Viktors Ščerbatihs | 2008-yil Pekin | Og'ir atletika | Erkaklar super og'ir vazn toifasi |
Oltin | Māris Štrombergs | 2012-yil London | Velosiped (BMX) | Erkaklar BMX |
Bronza | Mārtiņš Pļaviņš Jānis Šmēdiņš |
2012-yil London | Plyaj voleyboli | Erkaklar turniri |
Oltin | Agnis Čavars Edgars Krūmiņš Kārlis Lasmanis Nauris Miezis |
2020-yil Tokio | 3x3 basketbol | 3x3 erkaklar basketboli |
Bronza | Artūrs Plēsnieks | 2020-yil Tokio | Og'ir atletika | Erkaklar og'ir vazn toifasi |
Qishki Olimpia o'yinlari[tahrir | manbasini tahrirlash]
Medal | Ism | O'yinlar | Sport | Tadbir |
---|---|---|---|---|
Bronza | Mārtiņš Rubenis | 2006-yil Turin | Luge | Erkaklar yakkaliklari |
Kumush | Andris Šics Yuris Šics |
2010-yil Vankuver | Luge | Dubllar |
Kumush | Martins Dukurs | 2010-yil Vankuver | Skelet | Erkaklar |
Oltin | Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Janis Strenga Arvis Vilkaste |
2014-yil Sochi | Bobsley | To'rt kishilik |
Kumush | Martins Dukurs | 2014-yil Sochi | Skelet | Erkaklar |
Bronza | Andris Šics Yuris Šics |
2014-yil Sochi | Luge | Dubllar |
Bronza | Martinsh Rubenis Eliza Tiruma Andris Šics Yuris Šics |
2014-yil Sochi | Luge | Jamoa estafetasi |
Bronza | Oskars Melbardis Daumants Dreiškens |
2014-yil Sochi | Bobsley | Ikki kishilik |
Bronza | Janis Strenga Oskars Melbardis |
2018-yil Pxyonchxan | Bobsley | Ikki kishi |
Bronza | Kristers Aparjods Martiņš Bots Roberts Plum Eliza Tiruma |
2022-yil Pekin | Luge | Jamoa estafetasi |
Oltin medall sohiblari ro'yxati[tahrir | manbasini tahrirlash]
Yo'q. | Ism | Sport | Yil |
---|---|---|---|
Sovet Ittifoqi ostida | |||
1 | Inese Jaunzeme | Nayza uloqtirish | 1956-yil |
2 | Elvira Ozolina | Nayza uloqtirish | 1960-yil |
3 | Ivans Bugajenkovlar | Voleybol | 1964-yil |
4 | Staņislavs Lugailo | Voleybol | 1964-yil |
5 | Ivans Bugajenkovlar | Voleybol | 1968-yil |
6 | Egs Antropovlar | Voleybol | 1968-yil |
7 | Janis Lusis | Nayza uloqtirish | 1968-yil |
8 | Tatyana Veinberga | Voleybol | 1968-yil |
9 | Uļjana Semjonova | Basketbol | 1976-yil |
10 | Tamara Dauniene | Basketbol | 1976-yil |
11 | Vera Zozuļa | Luge | 1980-yil |
12 | Uļjana Semjonova | Basketbol | 1980-yil |
13 | Dainis Kula | Nayza uloqtirish | 1980-yil |
14 | Pavel Seļivanovlar | Voleybol | 1980-yil |
15 | Aleksandr Muzičenko | Suzib yurish | 1980-yil |
16 | Janis Ķipurs | Bobsley | 1988-yil |
17 | Vitaliys Samoylovlar | Muzli xokkey | 1988-yil |
18 | Afanasijs Kuzmins | Otishma | 1988-yil |
19 | Ivans Klementjevs | Kanoeda eshkak eshish | 1988-yil |
20 | Nataliya Laščonova | Gimnastika | 1988-yil |
21 | Igors Miglinieks | Basketbol | 1988-yil |
Mustaqil Latviya | |||
22 | Igor Vihrovlar | Gimnastika | 2000-yil |
23 | Maris Shtrombergs | BMX | 2008-yil |
24 | Maris Shtrombergs | BMX | 2012-yil |
25-28 | Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Janis Strenga Arvis Vilkaste |
Bobsley<br id="mwAwE"><br>To'rt kishilik | 2014-yil |
29-32 | Agnis Chavars Edgars Krumiņš Karlis Lasmanis Nauris Miezis |
3x3 basketbol | 2020-yil |
Bu maqola birorta turkumga qoʻshilmagan. Iltimos, maqolaga aloqador turkumlar qoʻshib yordam qiling. (Aprel 2024) |